|Niravana| poslední Kurtův rozhovor

28. července 2010 v 9:30 | Row |  Nirvana
bit-of-row.blog.cz

Tento rozhovor proběhl v neděli 19. září 1993, sedm měsíců před Cobainovou sebevraždou(vraždou). Před jeho začátkem zpěvák předložil požadavek, který by bylo možné očekávat spíše od takového Michaela Jacksona než od kapelníka nejznámnější alternativní skupiny na světě. Chtěl vědět, jestli Sakamoto napsal někdy něco negatívního o Nirvaně a v jakém smyslu. Cobainovo vydavatelství podniklo důkladný průzkum redaktorových článků, z kterého vyplynulo, že není vůči skupině zaujatý. Kurt to novináři oznámil na začátku rozhovoru.
S (Sakamoto): Opravdu nekecáš? Proč si to udělal?

C (Cobain) (tichým hlasem, kterým okamžitě popřel svojí reputaci rebelského divocha): Je to otázka prevence. Před tím než někomu poskytnem rozhovor, musím zjistit, co dotyčný novinář před tím o skupině napsal a nebo řekl, aby jsem si byl jistý, že je objektívní a neojebe nás (povzdych). Nikdy bych si nedokázal představit, že opravdu dojdem až do takovýchto krajností.

S ohledem na projevení takovýchto pocitů je šokem skutečnost, že souhlasil s poskytnutím několika rozhovorů v souvislosti s vydáním nového alba Nirvany, In Utero (vyšlo v září 1993). Dva roky po tom, co album Nevermind a jeho "antihymna" Smells Like Teen Spirit natlačili hudební underground až do rádií vysílajících střední proud, Cobain přitahoval pozornost například takových novinářů, kterým se nelíbila ani jeho osobnost ani životní styl a přisoudili mu reputaci, jemně hovořeno, "osoby s konfrontačním chováním". Jeho nedůvěra k médiím propukla v otevřené pohrdání na podzim roku 1992, kdy v článku magazínu Vanity Fair popsali jeho manželku Courtney Love jako intrikánku závislou na heroinu, která se na něho zavěsila kvůli penězům.
S: Co odpovíš na zvěsti, že ty a Courtney jste brali drogy ješte tehdy, když byla těhotná? (V roce 1992 se Cobainovým narodila zdravá dcera Frances Bean)

C: Ano, byl jsem několik měsíců závislý na heroinu, ale to bylo mnoho měsíců před tím, než se začaly objevovat takovéhle články. (Courtney též připustila, že brala heroin, ale jen před tím, než otěhotněla. Pozn. red.) Byla to experimentální část mého života, které opravdu lituju. Hlavním důvodem, pro který jsem v té době popíral užívání heroinu bylo, že jsem nechtěl nikoho ovlivnit. Chtěl jsem zničit celý ten mýtus okolo rockových hvězd a užívání drog…Nepodařilo se mi to.
S: Povídá se, že při nahrávání In Utero jste sa dostali na válečnou notu s producentem Stevem Albinim po tom, co se v časopise Newsweek vyjádřil, že manažmentu Nirvany se album zdálo odporné a že vydavatelství vás nutilo udělat ho komerčnějším.

C: Absolutně ne. Jedinou věcí, kterou jsem Steveovi na reakci našeho vydavatelství řekl bylo, že někteří lidé - asi tři nebo čtyři - měli pocit, že písničky nebyly napsané tak, jako na posledním albu, a že jejich produkce byla trochu nevhodná. Snažil jsem se mu objasnit, že tito lidé na nás nijak netlačí - jednoduše jen projevili svůj osobní názor a to je něco, za co si jich vážím. Třeba už jen proto, že v té době, kdy jsme si vzali kopii alba, aby jsme si ho doma poslechli, něco na něm rozhodně nebylo v pořádku. Něco mu chybělo. Nevěděli jsme, co to je. Trvalo přibližně měsíc a půl, který jsme kvůli obavám o smyslu celého projektu přežívali v nejistotě, než jsme prišli na to, že vokály nebyly dostatečně hlasité. Dalo se to napravit v průběhu masterovacího a mixovacího procesu.
Ještě problematičtější byl krutý zápas, který následoval při udělování cen MTV Awards 1992. Ten ještě zvětšil hlubokou propast mezi rebelskou image alternativní skupiny a nepříjemnými realitami hudebního byznysu.

C: Řekli nám, že jak nezahrajeme náš hit, tak nejen videoklipy Nirvany, ale klipy všech skupin, které mají smlouvu s naší manažerskou firmou, budou ve vysílání MTV "nevítané". To je pravděpodobně nejextrémnější případ toho, čím jsme museli projít, od té doby, co jsme se stali součástí komerčního světa. Ale když tě postaví před takovou situaci a tvoji přátelé jsou v ohrožení, musíš přijmout kompromis. Ale je to otázka přípravy a pojištění se, aby se něco podobného už nikdy nemohlo stát.
S: Ale jak to dokážete zajistit? Jak takoví nenávistníci jako vy, přídou na to, že Nirvana potřebuje MTV?

C: Hlavně prostřednictvím dialogů. Jak by nás ješte pozvali hrát na MTV Awards, nešli by jsme, nebo jen pod podmínkou, že nám dají šanci dělat to, co chceme. V této skupině je velmi mnoho paranoie, zejmnéna co se týka toho, aby jsme měli jistotu, že tohle je přesně to, co chceme dělat.
S: Nová kniha nazvaná Route 666 dává komerčnímu úspěchu Nirvany zajímavé vlastnosti. Její autorka Gina Arnold je zároveň oddanou příznivkyní vaší skupiny. Tvrdí v ní, že když se začátkem roku 1992 poprvé dozvěděla, že album Nevermind je v americkém žebříčku číslem jedna, bylo jí jasné, že George Bush st. nebude znovu zvolen za prezidenta USA.

C: (s úpřimným smíchem) Gina má velmi pozitivní přístup k věci. Ale přináší do popředí velmi zajímavou otázku: "Věříte tomu, že by nějaká skupina mohla mít takový vnější vliv?". Jen ve velmi malém rozsahu. Nemůžete očekávat, že rokenrolová hudba dokáže změnit pohled lidí na věci. Víc by jsem důvěřoval pracovníkům oddělení zpravodajství MTV za to, že dali přednost volbě Clintona než statutu rokenrolu. Protože oni mají moc na podporu svých levičáských ideálů v podstatně větší míře, než jakákoli alternativně myšlená skupina kdy může mít.
S: To je děsivá představa.

C: Ano, je. A je také jistým způsobem smutné, že rokenroloví hudebníci jsou brání tak vážně. Tato generace nemá svého Abbieho Hoffmanse, takže lidi hledají Abbieho Hoffmanse, co hraje na kytaru.

(Abbie Hoffmans byl od 60. let 20. století asi nejznámějším americkým anarchistou a enviromentalistou. Spolupodílel se na vzniku hnutí yippies - socialistických revolucionářů, z kterých mnozí začínali jako Děti květin - hippies. Hoffmans organizoval velké protiválečné demonstrace, kterých se v době vietnamské války zúčastnily desetitisíce lidí. Americká vláda ho pronásledovala a věznila až do jeho smrti v roku 1989, kdy spáchal sebevraždu. Pozn. překl.)
S: Několik tvých myšlenek o novém postavení Nirvany se překvapivě objevilo na albu In Utero

C: Rozhodně není mým zvykem používat kapelu na to, aby jsem mluvil o svém odporu k médiím a podobným věcem. Chápeš, jak to myslím? Očekával by sem, že hodně lidí bude považovat písně nového alba za ješte osobnější, než jsou na Nevermind, ale tentokrát jsem se rozhodl použít věci z knih, filmů a jiných příběhů.
S: Jedna z tvých nejsilnějších písní se nazývá Rape Me (Znásilni mě). Shodou okolností loni dva chlapíci znásilnili v nevadském Rene jistou ženu a zpívali při tom písničku od Nirvany. Je tato píseň reakcí na tento incident?

C: Ne, ne, nemohl bych být tak "polopatický". Nedokázal bych o tom napsat píničku, neboť se mě to příliš dotklo.
S: Ale po tom, co se stalo v Rene, jsi se nezačal obávat toho, jak lidi budou nahlížet, případně i zneužívat slova textu, která znějí: "Znásilni mě…nenáviď mě…znič mě"?

Cobainovi se tato otázka očividně zdá být problematická. Rozhodl se, že nejlepší bude vyhnout se odpovědi na ní, anebo přinejmenším vyslovit přijatelnou odpověď.

C: Opravdu nevím, jak bych vysvětlil název této písně. Hádam tak, že jsem chtěl napsat "protiznásilňující" píseň a rozhodl jsem se, že musí být do očí bijící a také troufalá, jak jen to je možné. Je to můj způsob projevení toho, jak odvážny, nápaditý a smělý človek musí být, aby mohl něco takového vyslovit.
Cobain se už vůbec nezdá být nahněvaným a bojovným mladým mužem, jakým byl loni. Není pochyb, že jistý podíl na tom má i skutečnost, že poprvé v životě je při penězích. (Řekl, že jeho příjem v roce 1992 byl po zaplacení daní 620 000 dolárů. Do toho není započítaná miliondolarová nahrávací smlouva jeho manželky Courtney Love, kterou podepsala jako členka skupiny Hole.)
S: Dá se říct, že narození dcery Frances Bean změnilo radikálně tvůj život?

C: Absolutně. Nikdo nemůže popřít, že mít rodinu dává pocit jistoty. Způsobila, že jsem si uvědomil, že nemám ve svém životě jen jedinou sféru zájmů, chápeš? Odteď už nežiju jen pro hudbu. Mám rodinu, stále mě baví skládání a čtení a poprvé ve své tvorbě mám pocit jistoty a bezpečí. Nebo vím, že je při mně pár lidí, kteří ke mně bytostně patří.
Sedm měsíců po tomto vyhlášení Kurt Cobain preskočil plot protidrogové léčebny. Odletěl domů, kde ho nikdo nečekal. Zašel do skleníku, kam si přinesl heroin a brokovnici. Píchl si dávku, která by zabila i koně, vložil do úst hlaveň brokovnice a stiskl spoušť. Ten několikmilimetrový pohyb prstu ho poslal na cestu, odkaď není návratu a stala se z něho legenda, kterou nikdy nechtěl být.
 


Komentáře

1 DementiQ x) DementiQ x) | Web | 28. července 2010 v 10:26 | Reagovat

ahoi aff, chtěla bych tě poprosit abys hlasovala pro green day http://www.spin.com/spin25/readers-poll-spin-25 tady. Tokio smradi vyhrávaj a já bych byla moc ráda kdyby je Green Day rozdrtili. Dík,pa :*

2 Original-Mary Original-Mary | Web | 28. července 2010 v 11:32 | Reagovat

pekny layout:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama